7 kwietnia
czwartek, godz. 18:00
Artysta przed lustrem – wykład on-line
Autoportrety są dziełami, które w szczególny sposób pozwalają poznać swoich autorów. Możemy z nich odczytać to, jak artysta pragnął być postrzegany, a czasem także to, co chciał ukryć. Podczas wykładu przeanalizujemy wybrane portrety własne polskich malarzy przełomu XIX i XX w., za punkt wyjścia przyjmując obrazy z kolekcji Muzeum Pałac Herbsta.
WIĘCEJ
9 kwietnia
sobota, godz. 11:10-12:10 i 12:30-14:00
Czas zabawy – warsztaty rodzinne
Jak spędzano czas wolny, gdy nie było jeszcze telewizji, komputerów i smartfonów? Przekonamy się o tym spacerując po pałacowych wnętrzach. Zobaczymy jak bawili się starsi i młodsi, a na zakończenie sami przetestujemy niektóre z dawnych rozrywek.
WIĘCEJ
22 kwietnia
piątek, godz. 18.00
Otwarcie wystawy "Poszerzone pole widzenia"
Wystawa „Poszerzone pole widzenia” bada relacje fotografii, malarstwa i grafiki, odsłaniając ich wzajemne zapożyczenia i przenikanie. Proponuje też spojrzenie na nie z perspektywy przemijania. Skupiając się na momencie pojawienia się i procesie rozwoju fotografii, zachęca do pochylenia się nad dwoistą naturą medium, które utrwalając pewne kadry, inne skazuje na zapomnienie.
WIĘCEJ
24 kwietnia
niedziela, godz. 12.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Poszerzone pole widzenia"
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Poszerzone pole widzenia".
WIĘCEJ
27 kwietnia
środa, godz. 17:00
Fakty i mity okupacji niemieckiej w Łodzi/Litzmannstadt, 1939-1945
W każdej społeczności funkcjonują fakty i mity, które składają się w ostatecznym efekcie na jej ogólną świadomość i tradycję historyczną. Z punktu widzenia historyka trudno z nimi dyskutować bo najczęściej są głęboko w niej zakorzenione, szczególnie te wspierane konkretnym zamówieniem politycznym. Również w dziejach Łodzi podczas ostatniej wojny odnajdujemy takie przypadki. Zagadnienia te postara się wyjaśnić Wojciech Źródlak.
WIĘCEJ