Pionierki. Kobiety w świecie sztuki profesjonalnej na przełomie XIX i XX w. – wykład on-line
10 marca, czwartek, godz. 18:00
Przez wieki malarstwo pozostawało dziedziną dostępną głównie dla mężczyzn. Choć w każdej epoce zdarzały się zdolne i cenione artystki, to na dobre do świata sztuki profesjonalnej kobiety zaczęły wkraczać dopiero pod koniec XIX stulecia.
Z Monschau do Łodzi
16 marca, środa, godz. 17:00
Na życzenie naszych gości w marcu po raz kolejny odbędziemy podróż „Z Monschau do Łodzi”. Podczas spotkania, które poprowadzą Dorota Berbelska, Magdalena Michalska-Szałacka, Tomasz Helbik, wrócimy do korzeni, do rodzinnego miasta Karola Wilhelma Scheiblera.
Oficjalny czy prywatny. O portrecie – warsztaty dla osób z dysfunkcją wzroku
24 marca, czwartek, godz. 15:00
Pałacowy słownik sztuk pięknych otworzymy tym razem na haśle portret. Tradycyjnie punktem wyjścia będzie praca eksponowana w Muzeum Pałac Herbsta: „prawdziwe arcydzieło”, czyli „Portret matki” autorstwa Henryka Rodakowskiego.
Powitanie wiosny – warsztaty rodzinne
26 marca, sobota, godz. 11:10-12:10 (warsztaty dla dzieci w wieku 3-6 lat)
26 marca, sobota, godz. 12:30-14:00 (warsztaty dla dzieci od 7. roku życia)
Filmowe oblicza architektonicznego dziedzictwa fabrykanckich rodów – wykład
27 marca, niedziela, godz. 12:00
Ludność cywilna Królestwa Polskiego podczas I wojny światowej
30 marca, środa, godz. 17:00
Deportacje, głód, epidemie, konfiskaty i rekwizycje, śmierć podczas bombardowań lotniczych i artyleryjskich. Po raz pierwszy w dziejach nowożytnych wszystkie te okropności spadały jedną lawiną na bezbronną ludność cywilną Królestwa Polskiego. Ogrom okropności powiększała także wrogość Imperium Rosyjskiego do części własnych obywateli. Opowie o tym gość spotkania Piotr Zawilski.