Herbarium Herbsta– warsztaty rodzinne w ogrodzie
11 września, sobota, godz. 12:00-13:30
Ciepłe dni spędzane w ogrodzie mogły być dla dzieci Herbstów doskonałą okazją do podpatrywania różnych roślin – drzew, krzewów, kwiatów. W czasie warsztatów my również się im przyjrzymy, opiszemy, zrobimy rysunki – wszystko po to, aby móc własnoręcznie wykonać zielnik.
Wokół historii Herbstów. Prawdy, mity, konteksty.
15 września, środa, godz. 17:00-18:00
To nasze drugie podejście! Mamy nadzieję, że tym razem pandemia nie pokrzyżuje nam planów. We wrześniu rozpoczynamy cykl spotkań poświęconych rodzinie Herbstów oraz historii Łodzi widzianej przez pryzmat ich losów. Punktem wyjścia do rozważań będzie książka autorstwa Doroty Berbelskiej i Magdaleny Michalskiej-Szałackiej „Herbstowie. Historia fabrykantów” wydana przez Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Sopotu. Publikacja ta jest pierwszą biografią Herbstów, ale też przyczynkiem do poznania kultury życia codziennego Łodzi i Sopotu. Podczas spotkań zamierzamy rozwinąć wybrane tematy sygnalizowane w książce, m.in.: historia szpitala dziecięcego im. Anny Marii i sanatorium w Sokolnikach, dzieje Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego „Saturn” w Czeladzi, życie mieszkańców Łodzi w czasach I i II wojny oraz dwudziestolecia międzywojennego, sopocki kurort, Sopot w Wolnym Mieście Gdańsku. Liczymy, że spotkania staną się platformą do dyskusji o historii Łodzi i rodziny Herbstów.
Łyżką, nożem czy widelcem? – wykład
22 września, środa, godz. 17:00-18:00
Wykład będzie okazją do zapoznania się z dziewiętnastowiecznymi zwyczajami związanymi z przyjmowaniem gości oraz zasadami obowiązującymi wówczas przy stole. Podczas spotkania odwiedzimy pałacową jadalnię, gdzie zajrzymy do szafki na sztućce i przyjrzymy się serwisowi Flora Danica. Nie zabraknie także rozmowy o jedzeniu: przejrzymy dawne książki kucharskie i ułożymy menu wystawnego obiadu.
Teatrzyk z Anną Marią– warsztaty rodzinne we wnętrzach pałacu
25 września, sobota, godz. 12:00-13:30
Wspólnie z Anną Marią przeniesiemy się do… teatru! Bohaterami przedstawienia będą dawni mieszkańcy pałacu Herbsta, a inspiracji do scenariusza poszukamy spacerując po wybranych pokojach. Na koniec stworzymy własne kukiełki, które odegrają scenki z codziennego życia rodziny Herbstów.