PAŁACOWE MANIERY
Czy dawne zasady dobrego zachowania mogą nam się jeszcze dziś do czegoś przydać? Sprawdzimy to podczas warsztatów! Nauczymy się wszystkiego, co potrzeba damie i dżentelmenowi, by uniknąć gafy w takich towarzyskich sytuacjach, jak powitanie, rozmowa czy taniec. Zajrzymy do pałacowej jadalni, by zobaczyć pięknie nakryty stół, charakterystyczne dla tego typu wnętrza meble i wyposażenie. Porozmawiamy także o pozostałych zasadach obowiązujących podczas np. uroczystej kolacji.
ODWIEDZINY U ANNY MARII
Sto lat temu dzieci nie miały telewizorów ani tabletów, a mimo to wcale się nie nudziły! Jak upływał im czas? O tym opowie Anna Maria Herbst, która będzie naszą przewodniczką po życiu dziewiętnastowiecznej rodziny. Podsumowaniem zajęć staną się stworzone przez nas gry planszowe.
ZE SZKICOWNIKA PAŁACOWEGO PROJEKTANTA
Warsztaty dla uczniów klas IV
Co to jest karciak? I gdzie go znajdziemy? Dlaczego zegar z salonu lustrzanego nie może „przejść” do innego salonu? Dla kogo był salon środkowy i dlaczego jest w nim tak dużo kwiatów? W pałacu Herbsta każde wnętrze zostało starannie zaaranżowane. Podczas warsztatów nie tylko odpowiemy na postawione pytania, ale także, wykorzystując materiały plastyczne, stworzymy osobisty szkic do wybranego pałacowego wnętrza.
JADALNIA OD KUCHNI
Warsztaty dla uczniów klas VII - VIII
Jak wyglądały jadalnie w XIX i początkach XX wieku? Czym był pokój kredensowy? Jak wyglądała praca w kuchni? Na te i inne pytania spróbujemy wspólnie odpowiedzieć. Zastanowimy się też nad zasadami zachowania przy stole i porównamy te z 2 poł. XIX wieku z obecnie obowiązującymi. Zajrzymy do pałacowej jadalni, a w drugiej części zajęć, podczas warsztatu, pomyślimy jak dobrze przygotować się na przyjęcie gości i nakryjemy do stołu.
MUZZEALNE PUZZLE
Warsztaty dla uczniów klas IV - VI
Obraz Jana Matejki, Józefa Mehoffera czy Władysława Jarockiego powiększony dwukrotnie? Tak! W naszym muzeum jest to możliwe. Zapraszamy na niesamowite warsztaty, podczas których każdy będzie miał możliwość przyjrzenia się szczegółom prac znanych polskich artystów! Dzięki wielkim puzzlom, a także wiedzy na temat wybranych dzieł i ich bohaterach nic nie umknie naszej uwadze.
Z ABC POLSKIEGO MALARSTWA
Warsztaty dla uczniów klas VI - VIII
Tak, to oryginał! Nie, to nie jest reprodukcja! Tak, tak, mamy takie dzieła w Łodzi. Zapraszamy na warsztaty do Galerii Sztuki Dawnej aby przekonać się na własne oczy. Jan Piotr Norblin, Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski, Jan Matejko, Jacek Malczewski, Włodzimierz Tetmajer – prace m.in. tych znanych powszechnie twórców zobaczymy na wystawie „Widziałem prawdziwe arcydzieło”. Malarstwo polskie XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi. Podczas aktywnego oprowadzania rozszerzonego o elementy warsztatowe będziemy rozmawiać o specyfice twórczości wymienionych artystów, stosowanych przez nich rozwiązaniach formalnych, przemianach w sztuce, malarskich gatunkach.
PO NITCE DO HERBSTA. POZNAJEMY DRZEWO GENEALOGICZNE
Warsztaty dla uczniów klas IV - V
Rodzina Scheiblerów-Herbstów była jedną z wielu łódzkich rodzin fabrykanckich. W ogromnym stopniu przyczyniła się do powstania i rozwoju Łodzi jako centrum przemysłu włókienniczego. Co zadecydowało o sukcesie przez nią odniesionym? Jak więzy łączyły Scheiblerów z innymi rodami fabrykanckimi? Postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania, a podczas warsztatu plastycznego stworzymy drzewo genealogiczne.
JAK POWSTAWAŁY WIELKIE FORTUNY FABRYKANTÓW
Dlaczego to właśnie w Łodzi powstał największy w tej części Europy ośrodek przemysłu włókienniczego w 2 poł. XIX wieku? Postaramy się wskazać czynniki, które o tym zadecydowały. Pomoże nam w tym poznanie unikalnego i charakterystycznego dla Łodzi zespołu fabryczno-rezydencjonalnego na Księżym Młynie oraz drzewa genealogicznego zawierającego najważniejsze postaci z rodziny Scheiblerów-Herbstów.
W KILKU SŁOWACH, W PARU KADRACH ŁÓDŹ REYMONTA
Warsztaty dla uczniów klas VIII
Lekcja z elementami warsztatowymi poświęcona „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z obrazem Łodzi przemysłowej końca XIX wieku odmalowanym przez pisarza oraz reżysera adaptacji filmowej. Uczestnicy dokonają wybranych fragmentów powieści oraz filmu. Podczas zajęć spróbują także porównać obraz miasta przemysłowego oraz jego mieszkańców przedstawiony w dziełach Reymonta i Wajdy z rzeczywistością.
KSIĘŻY MŁYN - MIASTO W MIEŚCIE
Podczas zajęć wybierzemy się na spacer po osiedlu Księży Młyn. Poznamy jego historię i najważniejsze obiekty oraz rozwiążemy zadania zawarte w karcie pracy.
W celu rezerwacji terminu i ustalenia szczegółów zajęć prosimy o kontakt z Działem Edukacji: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).
Koszt: 6 zł (+ bilet wstępu) / os.