Muzeum Pałac Herbsta – Sztuka Dawna w Nowym Wymiarze
Data rozpoczęcia: 20-09-2013, 18:00 Wystawy bieżące
Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Przędzalniana 72
grafikaPałac Herbsta od strony ogrodu

Pałac Herbsta 

Pałac Herbsta to miejsce nierozerwalnie związane z losami rodziny Herbstów i Scheiblerów, zaliczanych do najbogatszych i najbardziej wpływowych rodzin przemysłowców nie tylko w Łodzi, lecz także na całych ziemiach polskich w drugiej połowie XIX wieku. Projekt wystroju pomieszczeń i nowej aranżacji pałacowych wnętrz powstał w oparciu o dokumentację konserwatorską i nieznane wcześniej archiwalne fotografie. Dzięki nowym źródłom informacji wnętrza są teraz bliższe oryginałowi z czasów, gdy mieszkała w nich rodzina Herbstów. 

Kiedy w latach siedemdziesiątych XX wieku dom rodziny Herbstów został przejęty przez Muzeum Sztuki w Łodzi w celu utworzenia ekspozycji wnętrz, brak oryginalnego wyposażenia i dostatecznej dokumentacji sprawiły, że pałac zaprojektowano bazując na ograniczonej ilości informacji. Przeprowadzane współcześnie badania pozwoliły na znaczące poszerzenie wiedzy w tym zakresie.

W wyniku renowacji pałacowe wnętrza zyskały nowy blask i wygląd bliższy oryginałowi. Odtworzono detale, odnowiono eksponowane meble, a także wprowadzono wzory tapet nawiązujące do pierwowzorów. Ekspozycja obejmuje urządzone z przepychem reprezentacyjne salony oraz prywatne apartamenty właścicieli, a nowa aranżacja pozwala poczuć klimat epoki.

Kurator wystawy i projekt aranżacji wnętrz: Dorota Berbelska

Współpraca kuratorska: Magdalena Michalska-Szałacka

 

 

Patronaty honorowe:

 

 Herb

 

MK

« Pdf
« Drukuj
« Powrót
Lokalizacja ⇣
Lokalizacja
Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Przędzalniana 72