Koncert barokowa Łódź
Data rozpoczęcia: 23-10-2019, 18:00 Archiwum
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
grafikaPlakat ostatniego w tym roku koncertu z cyklu Barokowa Łódź.

Altberg Ensemble zaprasza na ostatni w tym roku koncert z cyklu Barokowa Łódź.

Tym razem w programie pojawią się dzieła dwóch wielkich mistrzów późnego baroku: Georga Philippa Telemanna – w swoim czasie najbardziej cenionego przez współczesnych twórcy niemieckiego i Johanna Sebastiana Bacha – dziś uważanego za jednego z najwybitniejszych twórców muzycznych wszechczasów.

W muzyce tych dwóch wielkich mistrzów baroku, ważną rolę odgrywają elementy polskie. „Styl polski” był w tym czasie uważany za jeden z ważnych stylów narodowych – obok stylu francuskiego, włoskiego i niemieckiego (który był syntezą tych dwóch). Bach często wykorzystywał polonezy w swoich utworach – jeden ze słynnych polonezów pojawia się w II Suicie orkiestrowej.
Z kolei Telemann, zapoznał  się z polskimi tradycjami muzycznymi podczas pobytu w Żarach i Pszczynie, w jego twórczości znajduje się wiele utworów z użyciem tańców polskich.

Niniejszym koncertem pragniemy podsumować tegoroczny cykl, który rozpoczął się od prezentacji włoskich Concerti, a nastepnie prezentował francuskie Ouvertures, Canzony i concerti Jarzębskiego i wreszcie francuskie i angielskie suity. W tym programie znajdą się zarówno koncerty jak i suity dwóch niemieckich mistrzów baroku, syntezujących w swojej twórczości włoski i francuski styl późnego baroku. W tej syntezie chcieliśmy podkreślić element polski i pokazać że tradycja poloneza i mazurka jest o wiele wcześniejsza niż genialna twórczość Chopina.

Bach – Telemann, styl francuski i włoski, koncerty i suity, wreszcie styl polski, te wszystkie tematy łącza się w naszym finałowym koncercie z cyklu Barokowa Łódź.

Ze względu na remont Dużej Sali w Muzeum Pałac Herbsta koncert odbędzie się o godzinie 18.00 w Pałacu Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej 15.

Bilety w cenie 30 i 20 złotych będzie można kupić na godzinę przed koncertem. Możliwość rezerwacji biletów pod adresem altbergensemble@gmail.com

 

Program:

J. S. Bach (1685-1750) -  III Koncert Brandenburski BWV 1048   

G. Ph. Telemann (1681-1767) - Concerto Polonais TWV 43:G7 

G. Ph. Telemann Orchestral Suite 'Les Nations' in B flat major, TWV55

J. S. Bach II Suita orkiestrowa h-moll BWV 1067  

Wykonawcy: Altberg Ensemble

D
yrygent: Jörg-Andreas Bötticher 

Kierownictwo artystyczne: Ewa Mrowca, Jakub Kościukiewicz

 

Koncert odbywa się pod Honorowym Patronatem Ambasadora Konfederacji Szwajcarskiej, Jego Ekscelencji Jűrg’a Burri.

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach program „Muzyka“ realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Organizator: Fundacja Piąta Esencja

Sponsor: Stacja Nowa Gdynia

Partnerzy: Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi

Patronat honorowy: Ambasada Szwajcarii w Polsce

Patronat medialny: II Program Polskiego Radia, Kalejdoskop, TVP 3 Łódź

« Pdf
« Drukuj
« Powrót
Lokalizacja ⇣
Lokalizacja
Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15