Otwarcie wystawy "Jak to widzisz?"
Data rozpoczęcia: 07-12-2018, 18:00 - 07-12-2018 Wydarzenia
Muzeum Pałac Herbsta, ul. Przędzalniana 72
grafika

Wystawa Jak to widzisz? to część niezwykłego projektu, pozwalającego publiczności aktywnie włączyć się w działalność Muzeum.

Pierwszym etapem projektu był otwarty plebiscyt. Każdy mógł w nim wybrać pięć ze stu obrazów z kolekcji Muzeum Pałac Herbsta. Na wystawie prezentowane będzie czterdzieści dzieł, które otrzymały najwięcej głosów – wśród nich prace m.in. Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Olgi Boznańskiej.

Plebiscytowi towarzyszył konkurs, w którym głosujący mieli napisać teksty uzasadniające wybór. Spośród nich jury wskazało najciekawsze, a ich autorki i autorów nagrodzono udziałem w pracach zespołu kuratorskiego. Kuratorzy spotykali się przez kilka miesięcy i pracowali nad ostatecznym kształtem wystawy.

Kuratorki i kurator podkreślają nie świat przedstawiony w prezentowanych dziełach, ale jego symboliczne znaczenia, wielość możliwości interpretacyjnych wynikających z indywidualnego spojrzenia odbiorców. Obrazy ze zborów polskiej i europejskiej sztuki dawnej udało się połączyć w płynną narrację dzięki wyodrębnieniu 5 głównych motywów, które sugeruje podział kolorystyczny przestrzeni wystawy. I tak natura, stają się pretekstem do analizy roli światła nie tylko w przyrodzie, ale też w procesie widzenia, zestawienie portretów opowiada gestami ich bohaterów historię różnorodności i sensu pracy, żywioły przeplatają się ze stanami emocjonalnymi i wprowadzają widza w świat fantazji, a całość ekspozycji zamyka symbolika nocy i mroku.

Sposób, w jaki obrazy zostały zaprezentowane na wystawie, to tylko jedno z wielu potencjalnych rozwiązań. Pytanie Jak to widzisz? jest wciąż otwarte. Dlatego zapraszamy do włączenia się i pozostawienia swojej odpowiedzi.

« Pdf
« Drukuj
« Powrót
Lokalizacja ⇣
Lokalizacja
Muzeum Pałac Herbsta, ul. Przędzalniana 72