Podszepty
Data rozpoczęcia: 20-09-2013 Wydarzenia
Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Przędzalniana 72
grafikaZwiedzający Galerię Sztuki Dawnej

W Muzeum Pałac Herbsta funkcjonuje nowatorski system „Podszepty”. To połączenie audiodeskrypcji z innowacyjnymi elementami technicznymi, rozmieszczonymi w Pałacu, Galerii Sztuki Dawnej oraz w ogrodzie. Dzięki nim osoby słabowidzące i niewidome mogą poruszać się w tych miejscach swobodnie, bezpiecznie i bez wsparcia osób trzecich. To pierwszy w Polsce stały i tak rozbudowany system, który pozwala osobom niewidomym przemieszczać się i zwiedzać samodzielnie rozległy obszar wystawienniczy.

Jak działa system „Podszepty”? Na terenie całego muzeum: w ogrodzie, Galerii Sztuki Dawnej oraz w Pałacu Herbsta, rozmieszczono kilkadziesiąt znaczników. Znajdują się one nie tylko w pałacowych wnętrzach i w pobliżu wybranych obiektów, ale także w newralgicznych miejscach komunikacyjnych, takich jak kasa, skrzyżowania ścieżek czy korytarze. Osoby niewidome na czas zwiedzania otrzymują specjalny nadajnik wraz z audioprzewodnikiem. Usłyszą w nim komunikaty nawigacyjne, jak i specjalnie przygotowaną audiodeskrypcję. To właśnie dzięki niej wszystkie prezentowane w Galerii dzieła sztuki oraz sale pałacowe są dostępne osobom z dysfunkcją wzroku. Dzięki nagraniom można dowiedzieć się zarówno tego, jak wyglądają budynki Powozowni, gdzie mieści się Galeria Sztuki Dawnej, Pałacu Herbsta, a także bezpiecznie poruszać się po ogrodzie. 

W maju 2014 r. system "Podszepty" zdobył główną nagrodę XXXIV edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2013 w kategorii „Digitalizacja i nowe technologie”.

Projekt „Podszepty” jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku Muzeum Pałac Herbsta przygotowało plan autorskich warsztatów edukacyjnych. Obejmuje on cykliczne wydarzenia pod tytułem "Pałac Herbsta w kilku odsłonach", a także stałą ofertę.


WIĘCEJ INFORMACJI O WARSZTATACH DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU 

« Pdf
« Drukuj
« Powrót
Galerie ⇣
grafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafika
grafikagrafikagrafika
grafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafika
Lokalizacja ⇣
Lokalizacja
Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Przędzalniana 72