Warsztaty dla podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych
grafikaUczestnicy warsztatów "Muzeum!? A co to?" w Galerii Sztuki Dawnej.

MUZEUM?!? A CO TO?

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Muzeum?!? A co to? Projekt skierowany
jest do podopiecznych domów dziecka, ognisk wychowawczych, świetlic środowiskowych itp. Odbywające się w ramach projektu warsztaty dają szanse na kontakt ze sztuką i z innym spojrzeniem na otaczający nas świat. Warsztaty są okazją do zdobycia wiedzy oraz, co może najistotniejsze, do rozwoju wrażliwości i wyobraźni, a także wyrażenia uczuć poprzez działania plastyczne. Zajęcia oscylują m.in. wokół odpowiedzi na pytania: Czym jest muzeum? Jak tworzone są wystawy? Co mi może "dać" sztuka? a także podstawowych zagadnień z zakresu plastyki i dziedzictwa kulturowego.

Zaplanowaliśmy dwa cykle warsztatów, które odbywają się w Muzeum Pałac Herbsta
jak i w placówce zamawiającej. Istnieje jednak także możliwość dostosowania programu
do Państwa potrzeb.

I. Cykl warsztatów, które zakończymy wystawą w Muzeum Pałac Herbsta prezentującą efekt naszych spotkań. Każdy z warsztatów stanowi zamkniętą całość. Zajęcia trwają 1,5 -2,0 godziny. Do wyboru minimum jeden warsztat w placówce zamawiającej oraz jeden w Muzeum Pałac Herbsta.                                                                                                                               

Tematy zajęć:

1. JA!
Porozmawiamy o tym czym jest autoportret i po co artyści malują samych siebie. Zobaczymy kilka przykładów na muzealnej ekspozycji. Stworzymy także własne autoportrety

(warsztat w muzeum)

2. Jak w zaczarowanym ogrodzie!

Jabłoń, kasztanowiec a może miłorząb? Jak pachnie róża a jak lawenda? Do czego może przydać się nam kwiat lipy? Podczas warsztatów pospacerujemy po przypałacowym ogrodzie poznając różne gatunki roślin. Wykonamy także własne zielniki (warsztat w muzeum)

3. Do czego to służy?!?

Zapraszamy do podróży w czasie. Przeniesiemy do XIX wieku i dowiemy się jak żyli mieszkańcy Pałacu Herbsta (warsztat w muzeum)

4. Siła wyobraźni

W trakcie zajęć poznamy Bajkę o królewnie i królewiczu żabie, stworzymy do niej ilustracje i przekonamy się czy Vlastimil Hofman – jeden z artystów, którego pracę możemy obejrzeć w Muzeum – mógł się inspirować tą opowieścią malując obraz Dziewczyna z żabą. A do jakiego obrazu my ułożymy opowiadanie? (warsztat w świetlicy)

5. Kim Oni są?

Co mówi król Zygmunt do Alchemika? Co może myśleć rybak? Co się wydarzyło na nadmorskiej plaży? Spróbujemy ożywić wybrane muzealne obrazy tworząc świetlicowy teatr (warsztat w świetlicy)

6. Gra w kontrasty

Przyjrzymy się obrazom rozmawiając o pojęciach przeciwstawnych. Stworzymy także swój własny plastyczny leksykon kontrastów (warsztat w świetlicy)

II. Zapraszamy do pomocy przy tworzeniu materiałów edukacyjnych dla osób z dysfunkcją wzroku. Na warsztaty składać się będzie kilka spotkań (zarówno w świetlicy jak i w muzeum), podczas których poruszane będą takie zagadnienia jak: percepcja zmysłowa, potrzeby osób niewidomych i ich odbiór sztuki, specyfika Muzeum Pałac Herbsta, materiały i techniki plastyczne. Po warsztatach wprowadzających wykonamy kopie wybranych muzealnych eksponatów.

Udział w warsztatach dla podopiecznych świetlic środowiskowych, ognisk wychowawczych oraz domów dziecka jest bezpłatny.

Koncepcja i koordynacja projektu: Katarzyna Kończal

Kontakt:

Dział Edukacji
Muzeum Pałac Herbsta
Oddział Muzeum Sztuki w Łodzi

ul. Przędzalniana 72, 90-338 Łódź
e-mail: edu.herbst@msl.org.pl
tel.: 42 674 96 98 w. 35

« Pdf
« Drukuj
« Powrót
Galerie ⇣
grafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafika
grafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafika