Warsztaty dla podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych
grafikaUczestnicy warsztatów "Muzeum!? A co to?" w Galerii Sztuki Dawnej.

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji MUZEUM?!? A CO TO?

 

Punktem wyjścia do warsztatów są prezentowane w muzeum eksponaty oraz zagadnienia związane z XIX-wieczną historią i obyczajowością. Nowe pojęcia poznamy poprzez wspólne działania i doświadczenie. Warsztaty są okazją do rozwoju wrażliwości i wyobraźni, a także wyrażenia uczuć poprzez działania plastyczne.

Sprawdzimy czy z obcowania ze sztuką można czerpać przyjemność oraz czy może być ona źródłem twórczych inspiracji!

 

Proponowane tematy warsztatów:

1.       Chcę być nim!

Spróbujemy ożywić obrazy z Galerii Sztuki Dawnej wcielając się w bohaterów dzieł prezentowanych na wystawie. Kto zostanie alchemikiem, a kto żabą? W transformacji pomogą nam własnoręcznie przygotowane stroje i rekwizyty.

 2.      Nie mam co na siebie włożyć!

Dla kogo turniura, a dla kogo frak? Komu lepiej w meloniku, a komu w cylindrze? Na warsztatach porozmawiamy o XIX-wiecznej modzie a także sami wykonamy stroje inspirowane ówczesnymi trendami. Niech czerwony dywan na pałacowych schodach zamieni się w wybieg mody!

 3.       I jak tu się zachować?!?

Jakie ćwiczenia wykonywać, aby siedzieć prosto przy stole? Co zrobić, jeśli przy talerzu „znajdziemy” trzy noże i trzy widelce? Na te i inne pytania odpowiemy odwiedzając pałacową jadalnię i samodzielnie testując XIX-wieczne zalecenia z poradników dobrych manier. Porozmawiamy także o tym, jak mógł wyglądać uroczysty obiad u Herbstów. Zainspirowani oglądaną zastawą stołową,  sami wykonamy dekoracje na porcelanie.

 4.      Siła wyobraźni

W trakcie zajęć poznamy Bajkę o królewnie i królewiczu żabie, stworzymy do niej ilustracje i rzekonamy się czy Vlastimil Hofman – jeden z artystów, którego pracę możemy obejrzeć w Muzeum – mógł się inspirować tą opowieścią malując obraz Dziewczyna z żabą. A do jakiego obrazu my ułożymy opowiadanie?

 5.       Głosy z przeszłości

Zapraszamy do podróży w czasie. Dzięki słuchowisku Dom ze snów poczujemy klimat lat 20. XX wieku, kiedy to w pałacu mieszkali Aleksandra i Leon Herbstowie. Słuchając jego fragmentów „podsłuchamy” mieszkańców pałacu, ich gości i służbę. Poznamy dzięki temu lepiej czasy, w których żyli.  A co my chcielibyśmy opowiedzieć o czasach nam współczesnych? „Zarejestrujemy” nasze spostrzeżenia o otaczającym nas świecie – czym podróżujemy, jak wygląda szkoła, jak się ubieramy….

 6.      Cudze chwalcie, swoje poznajcie!

Na warsztaty składają się dwa spotkania, podczas których przyjrzymy się naszej najbliższej okolicy. Muzeum Pałac Herbsta zaprasza, aby poznać Księży Młyn, którego jest integralną częścią. Dowiemy się skąd wywodzi się nazwa osiedla i dlaczego właśnie w tym miejscu Karol Scheibler postanowił pobudować jeden z największych fabrycznych kompleksów.  Wszystko to naniesiemy na mapę, poznając podstawowe zasady jej tworzenia. W czasie kolejnego  spotkania przyjrzymy się bliżej okolicy, w której znajduje się Państwa placówka i sprawdzimy co jest w niej cennego i wartego ochrony. Wspólnie dokonamy wyboru oraz przygotujemy dokumentację – "zinwentaryzujemy" obiekty oraz dokonamy wpisu do "świetlicowego rejestru zabytków".

 

Zapraszamy także do zwiedzenia Muzeum.

Istnieje możliwość dostosowania programu do Państwa potrzeb.

 

● koszt:  1 zł /os

● zajęcia trwają około 1,5-2,0 godziny

● warsztaty prowadzone w muzeum odbywają się od wtorku do piątku w godzinach
    11.00-17.00

● niektóre z proponowanych zajęć możemy także przeprowadzić u Państwa

 

Koncepcja i koordynacja projektu: Katarzyna Kończal

 

Kontakt:

Dział Edukacji
Muzeum Pałac Herbsta
Oddział Muzeum Sztuki w Łodzi

ul. Przędzalniana 72, 90-338 Łódź
e-mail: edu.herbst@msl.org.pl; 
tel.: 42 674 96 98 w. 35 

 

« Pdf
« Drukuj
« Powrót
Galerie ⇣
grafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafika
grafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafika