Warsztaty dla podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych
grafikaUczestnicy warsztatów "Muzeum!? A co to?" w Galerii Sztuki Dawnej.

MUZEUM?!? A CO TO?

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Muzeum?!? A co to? Projekt skierowany
jest do podopiecznych domów dziecka, ognisk wychowawczych, świetlic środowiskowych itp. Odbywające się w ramach projektu warsztaty dają szanse na kontakt ze sztuką i z innym spojrzeniem na otaczający nas świat. Warsztaty są okazją do zdobycia wiedzy oraz, co może najistotniejsze, do rozwoju wrażliwości i wyobraźni, a także wyrażenia uczuć poprzez działania plastyczne. To także doskonała okazja, aby poznać Muzeum Pałac Herbsta i prezentowane w nim wystawy.                                                                                                                            

Proponowane tematy zajęć:

1. JA!
Porozmawiamy o tym czym jest autoportret i po co artyści malują samych siebie. Rozwiązując kilka zadań znajdziemy przykłady autoportretów na muzealnej ekspozycji. Zastonowimy się także jak sami chcielibyśmy siebie uwiecznić - smutnymi, wesołymi, poważnymi? Czy z atrybutem zdradzającym nasze zainteresowania? W sposób realistyczny czy może jako bohaterów fantastycznej sceny? 

(pierwszy warsztat w muzeum, drugi w świetlicy)

2. Rozejrzyj się uważnie!
Robimy setki zdjęć - podczas wycieczek, towarzyskich spotkań, codziennych czynności. Czy wykonujemy jednak zdjęcia świadomie czy automatycznie naciskami spust migawki? Fotografia to jedno z narzędzi, dzięki któremu możemy m.in. "utrwalać" otaczający nas świat i sprawić, że będą go mogły poznać kolejne pokolenia. Podczas warsztatów zdobędziemy kilka umiejętności, które pomogą świadomie i kreatywnie wykorzystać to medium. Staniemy się także fotoreporterami, którzy wyruszą "zdobywać" ciekawe kadry w okolicy Muzeum.  (pierwszy warsztat w świetlicy, drugi w muzeum)

3. Głosy z przeszłości
Zapraszamy do podróży w czasie. Przeniesiemy do XIX wieku i dowiemy się jak żyli mieszkańcy Pałacu Herbsta  Zapraszamy do podróży w czasie. Dzięki wystawie Dom ze snów poczujemy klimat lat 20. XX wieku, kiedy to w pałacu mieszkali Aleksandra i Leon Herbstowie. Słuchając fragmentów przygotowanego specjalnie na tę wystawę słuchowiska "podsłuchamy" mieszkańcow pałacu, ich gości i służbę. A co my chcielibyśmy opowiedzieć? Pobawimy się w dziennikarzy. Nagramy nasze wypowiedzi dotyczące czasów nam współczesnych. Wspólnie stworzymy dźwiękową kapsułę czasu.(pierwszy warsztat w muzeum, drugi w świetlicy)

4. Magiczne pudełko
W trakcie zajęć poznamy Bajkę o królewnie i królewiczu żabie, stworzymy do niej ilustracje i przekonamy się czy Vlastimil Hofman – jeden z artystów, którego pracę możemy obejrzeć w Muzeum – mógł się inspirować tą opowieścią malując obraz Dziewczyna z żabą. A do jakiego obrazu my ułożymy opowiadanie? Po co są muzea? Jak tworzone są wystawy? Co chcielibyśmy w muzeum "schować"? Jak powinno wyglądać idealne muzeum? Opowiadając na te i inne pytania stworzymy magiczne pudełko, mini muzeum, z eksponatem - ideą, rzeczą, którą chcielibyśmy zabezpieczyć dla przyszłych pokoleń. (pierwszy warsztat w muzeum, drugi w świetlicy)

Koszt warsztatów: 1 zł

Koncepcja i koordynacja projektu: Katarzyna Kończal

Kontakt:

Dział Edukacji
Muzeum Pałac Herbsta
Oddział Muzeum Sztuki w Łodzi

ul. Przędzalniana 72, 90-338 Łódź
e-mail: edu.herbst@msl.org.pl
tel.: 42 674 96 98 w. 35

« Pdf
« Drukuj
« Powrót
Galerie ⇣
grafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafika
grafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafikagrafika