BON TON, CZYLI KILKA SŁÓW O DOBRYCH MANIERACH W XIX WIEKU
Rodzina Herbstów żyła w Łodzi w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku, kiedy obowiązywały zupełnie inne niż dzisiaj zasady zachowania. Czy jednak faktycznie dobre maniery zmieniły się aż tak bardzo? Podczas prelekcji przyjrzyjmy się obyczajowości, poznamy zasady i normy zachowań drugiej połowy XIX wieku i przedyskutujemy czy wciąż są one potrzebne. Wybierzemy się również do jednego z pałacowych salonów by zainscenizować w nim sceny z życia XIX-wiecznych elit.
JADALNIA OD KUCHNI
Jak wyglądały jadalnie w XIX i początkach XX wieku? Czym był pokój kredensowy? Jak wyglądała praca w kuchni? Na te i inne pytania spróbujemy wspólnie odpowiedzieć. Zastanowimy się też nad zasadami zachowania przy stole i porównamy te z 2 poł. XIX wieku z obecnie obowiązującymi. Zajrzymy do pałacowej jadalni, a w drugiej części zajęć, podczas warsztatu, pomyślimy jak dobrze przygotować się na przyjęcie gości i nakryjemy do stołu.
Z ABC POLSKIEGO MALARSTWA
Tak, to oryginał! Nie, to nie jest reprodukcja! Tak, tak, mamy takie dzieła w Łodzi. Zapraszamy na warsztaty do Galerii Sztuki Dawnej aby przekonać się na własne oczy. Jan Piotr Norblin, Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski, Jan Matejko, Jacek Malczewski, Włodzimierz Tetmajer – prace m.in. tych znanych powszechnie twórców zobaczymy na wystawie „Widziałem prawdziwe arcydzieło”. Malarstwo polskie XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi. Podczas aktywnego oprowadzania rozszerzonego o elementy warsztatowe będziemy rozmawiać o specyfice twórczości wymienionych artystów, stosowanych przez nich rozwiązaniach formalnych, przemianach w sztuce, malarskich gatunkach.
W KILKU SŁOWACH, W PARU KADRACH ŁÓDŹ REYMONTA
Lekcja z elementami warsztatowymi poświęcona „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z obrazem Łodzi przemysłowej końca XIX wieku odmalowanym przez pisarza oraz reżysera adaptacji filmowej. Uczestnicy dokonają analizy plakatu filmowego oraz wybranych fragmentów powieści oraz filmu. Podczas zajęć spróbują także porównać obraz miasta przemysłowego oraz jego mieszkańców przedstawiony w dziełach Reymonta i Wajdy z rzeczywistością.
KSIĘŻY MŁYN - MIASTO W MIEŚCIE
Podczas zajęć wybierzemy się na spacer po osiedlu Księży Młyn. Poznamy jego historię i najważniejsze obiekty oraz rozwiążemy zadania zawarte w karcie pracy.
W celu rezerwacji terminu i ustalenia szczegółów zajęć prosimy o kontakt z Działem Edukacji: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).
Koszt: 6 zł (+ bilet wstępu) / os.