MUZEUM?!? A CO TO?
Projekt skierowany do podopiecznych domów dziecka, ognisk wychowawczych, świetlic środowiskowych; realizowany w formie warsztatów.
DO CZEGO TO SŁUŻY?!? Przeniesiemy do XIX wieku i dowiemy się jak żyli mieszkańcy Pałacu Herbsta.Skupimy naszą uwagę na przedmiotach, które wyposażają pałacowe pokoje. Każdy uczestnik wybierze "swój" eksponat, który stanie się punktem wyjścia do dalszego działania i twórczej kreacji. Porozmawiamy o powodach wyboru, funkcji przedmiotu oraz sposobie jego wykonania. Spróbujemy je ożywić, przygotowując scenki z ich udziałem. Zapraszamy do podróży w czasie.
MAGICZNE PUDEŁKO Czym jest muzeum? Jakie znamy rodzaje muzeów i jak tworzone są wystawy? Co chcielibyśmy w muzeum „schować”? Jak powinno wyglądać idealne muzeum? Odpowiadając na te i inne pytania stworzymy magiczne pudełko, mini muzeum, z eksponatem – ideą, rzeczą, którą chcielibyśmy zabezpieczyć dla przyszłych pokoleń.
I JAK TU SIĘ ZACHOWAĆ?!? Jakie ćwiczenia wykonywać aby siedzieć prosto przy stole? Co zrobić jeśli przy talerzu „znajdziemy” trzy noże i trzy widelce? Na te i inne pytania odpowiemy odwiedzając pałacową jadalnię i samodzielnie ćwicząc XIX wieczne zalecenie z poradników dobrych manier. Porozmawiamy także i o innych zasadach, których przestrzeganie pozwoli nam na nazywanie się damą i dżentelmenem.
SIŁA WYOBRAŹNI W trakcie zajęć poznamy Bajkę o królewnie i królewiczu żabie, stworzymy do niej ilustracje i przekonamy się czy Vlastimil Hofman – jeden z artystów, którego pracę możemy obejrzeć w Muzeum – mógł się inspirować tą opowieścią malując obraz „Dziewczyna z żabą”. A do jakiego obrazu my ułożymy opowiadanie? (warsztaty w Galerii Sztuki Dawnej)
KOLEKCJONER Podczas warsztatów poznamy dzieła wybitnych polskich malarzy takich jak m.in. Józef Chełmoński, Jan Matejko, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański. Dowiemy się czym jest kolekcja oraz poznamy sylwetki kilku znanych kolekcjonerów. Spośród dzieł prezentowanych na aktualnej wystawie wybierzemy prace, które z różnych powodów nam odpowiadają tworząc zaczątki własnego zbioru. Powiększymy go od razu własnoręcznie wykonanymi pracami. (warsztaty w Galerii Sztuki Dawnej)
Warsztaty w Muzeum prowadzimy we wtorki, środy i piątki w godzinach 11-17 oraz w czwartki 12.00-19.00.
● koszt: 1 zł /os
● zajęcia trwają około 75 min.
Koncepcja i koordynacja projektu: Katarzyna Kończal
Kontakt:
Dział Edukacji
Muzeum Pałac Herbsta
Oddział Muzeum Sztuki w Łodzi
ul. Przędzalniana 72, 90-338 Łódź
edu.herbst@msl.org.pl; k.konczal@msl.org.pl
tel.: 42 674 96 98 w. 35/ 506 941 803