Herbstowie. Historie niedokończone
grafikaFragment wystawy "Herbstowie. Historie niedokończone"

Wystawa w oparciu o nowo odkryte archiwalne materiały opowiada historię dwóch pokoleń rodziny Herbstów, która miała znaczący wpływ na rozwój Łodzi. Ekspozycja w Muzeum Pałac Herbsta w niekonwencjonalny sposób pokazuje losy właścicieli pałacu w kontekście dziejów Łodzi przełomu XIX i XX wieku. Tytuł „Historie niedokończone” odnosi się zarówno do przerwanych przez wydarzenia historyczne związków rodziny z miastem, jak i do wciąż kontynuowanych badań nad historią przemysłowej Łodzi.

Rozkwit przemysłu włókienniczego sprawił, że w ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat niewielka osada Łódka przekształciła się w jedno z najbardziej znaczących miast przemysłowych w Europie przełomu XIX i XX wieku. Tak prężny rozwój powodował, że w krótkim czasie rodziły się tu potężne fortuny fabrykanckich rodzin, do których należeli również Herbstowie.

Aktywność Herbstów nie ograniczała się do dbałości o przedsiębiorstwo i pomnażania majątku. Zarówno Edward, jak i Matylda angażowali się w działalność publiczną i filantropijną. Wspierali tworzenie szpitali, przeznaczali znaczące kwoty na budowę świątyń różnych wyznań, brali czynny udział w życiu miasta.

Espozycja pokazuje losy Herbstów i otaczającą ich rzeczywistość przemysłowego miasta między innymi poprzez fotografie oraz fragmenty filmów. Koncepcję wystawy poprzedzoną szczegółowymi badaniami przygotowały kuratorki: Dorota Berbelska i Magdalena Michalska-Szałacka

« Pdf
« Drukuj
« Powrót