Najlepsze Wnętrze Roku 2013-2014
grafikaSalon lustrzany

Pałac Herbsta zdobył nagrodę główną oraz pierwsze miejsce w kategorii wnętrz poddanych rekonstrukcji historycznej w XXV edycji Konkursu na Wnętrze Roku 2013-2014. Wręczenie nagród odbyło się 26 lutego 2015 r. w sali balowej Pałacu.

Konkurs jest organizowany nieprzerwanie od 1990 r. przez Fundację Ulicy Piotrkowskiej. W 2105 roku o tytuł najlepszego wnętrza walczyły obiekty oddane do użytku w roku 2013 i 2014. Spośród ponad 30 wnętrz zgłoszonych do konkursu kapituła konkursu wybrała 15, a rywalizowały one w trzech kategoriach. Jury składające się z architektów, projektantów wnętrz, scenografów, konserwatorów zabytków, historyków sztuki oraz dziennikarzy wybrało najlepsze realizacje w każdej z trzech kategorii, a następnie spośród nich - Najlepsze Wnętrze Roku. Jak informują organizatorzy, w konkursie oceniano przede wszystkim umiejętność kreatywnej adaptacji lokalnych wartości obiektu, jego otoczenia oraz materialnego dziedzictwa Łodzi dla nowych funkcji. Jury konkursu zwracało uwagę na poziom i czytelność koncepcji, funkcjonalność, indywidualizm, nowatorstwo rozwiązań, nastrój, jakość wykonania i użytych materiałów.

Nagrodę główną – tytuł Najlepszego Wnętrza Roku przyznano Muzeum Pałac Herbsta.
Jury doceniło „znaczenie wykonanych prac konserwatorskich, które przywróciły Łodzi wiernie odtworzony zabytek, potwierdzający rangę materialnego dziedzictwa miasta z okresu najintensywniejszego jego rozwoju”.

Pałac Herbsta zdobył także pierwsze miejsce w kategorii rekonstrukcja historyczna. Największe uznanie jury uzyskała „rzetelność i troska o odtworzenie pierwotnych funkcji wnętrz rezydencji, detali, materiałów i kolorystyki, która zminimalizowała potrzebę kreacji, co w zestawieniu z obecną, muzealną funkcją nie było oczywiste”. W ocenie jurorów, „poszukiwanie i analiza materiałów źródłowych, wnikliwość i kompleksowość badań historycznych w połączeniu z jakością nadzoru konserwatorskiego wyrażająca się doborem najwyższej klasy wykonawców poszczególnych prac konserwatorskich złożyły się na sukces tej realizacji”.

Autorską koncepcję wystroju wnętrz i aranżacji ekspozycji opracowała Dorota Berbelska, kierownik Muzeum Pałac Herbsta.

« Pdf
« Drukuj
« Powrót