2 lipca
sobota, godz. 11:30
Widzenie siebie – warsztaty plenerowe towarzyszące wystawie „Poszerzone pole widzenia”
Portrety obecnie pełnią różne funkcje, ale jedną z ważniejszych jest zachowanie wizerunku osób na nich przedstawionych. Ubiór oraz rekwizyty są istotnymi elementami portretów, a ich dobór może całkowicie zmienić odbiór dzieła.
WIĘCEJ
6 lipca
środa, godz. 12:00
Wakacje w MPH: Kolaż przeszłości – warsztaty rodzinne
Podczas warsztatów przyjrzymy się portretom prezentowanym na wystawie „Poszerzone pole widzenia” szczególną uwagę skupiając na tych fotograficznych. Zastanowimy się m.in. jakie są różnice między dzisiejszymi a dawnymi zdjęciami.
WIĘCEJ
16 lipca
sobota, godz. 10:00
Fabrykanckim szlakiem. Spacer po dawnym imperium Scheiblerów-Herbstów
Spacer rozpoczniemy przed pałacem Edwarda Herbsta, przejdziemy przez dawne imperium najpotężniejszej łódzkiej rodziny fabrykanckiej Scheiblerów-Herbstów, w tym dawne zabudowania fabryczne i osiedle robotnicze.
WIĘCEJ
20 lipca
środa, godz. 12:00
Wakacje w MPH: Wielka mapa i zagadki Księżego Młyna – warsztaty rodzinne
Czym są konsumy? Gdzie mieszkali strażacy i robotnicy przędzalni? Dlaczego remizę straży pożarnej wybudowano obok fabryki? Na te i inne pytania odpowiemy podczas warsztatów po niezwykłym osiedlu.
WIĘCEJ
29 lipca
piątek, godz. 13.00
Tajemnice orientu. Zwiewne piękno z kraju kwitnącej wiśni
Tradycja malowania na jedwabnych tkaninach sięga II wieku naszej ery. Narodziła się w Azji, skąd dotarła
do Europy. Apogeum jej popularności przypada na koniec XIX stulecia, gdy niemal na całym starym kontynencie mówiło się o „orientalnym szaleństwie”.
WIĘCEJ
29 lipca
piątek, godz. 17:00
Początki fotografii – oprowadzanie tematyczne po wystawie „Poszerzone pole widzenia”
Rok 1839 r. uważany jest za symboliczny moment narodzin fotografii. Możliwość wiernego utrwalania obrazu wzbudziła zachwyt, ekscytację, ale i obawy. Zastanawiano się między innymi czy malarstwo będzie nadal potrzebne i czy pozowanie do zdjęć jest bezpieczne.
WIĘCEJ