ODWIEDZINY U ANNY MARII
Warsztaty we wnętrzach pałacu Herbsta dla uczniów klas II-VI szkół podstawowych
Sto lat temu dzieci nie miały telewizorów ani tabletów, a mimo to wcale się nie nudziły! Jak upływał im czas? O tym opowie Anna Maria Herbst, która będzie naszą przewodniczką po życiu dziewiętnastowiecznej rodziny. Podsumowaniem zajęć staną się stworzone przez nas gry planszowe.
PAŁACOWE MANIERY
Warsztaty we wnętrzach pałacu Herbsta dla uczniów klas IV-VII szkół podstawowych
Czy dawne zasady dobrego zachowania mogą nam się jeszcze dziś do czegoś przydać? Sprawdzimy to podczas warsztatów! O właściwym zachowaniu przy stole dowiemy się w jadalni, między innymi podczas praktycznej nauki układania zastawy stołowej. Natomiast w salonie lustrzanym nauczymy się wszystkiego, co potrzeba damie i dżentelmenowi, by uniknąć gafy w innych towarzyskich sytuacjach – przy powitaniu, podczas przyjęcia itp.
MODOWE (R)EWOLUCJE
Warsztaty we wnętrzach pałacu Herbsta dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych
Sztywny kok czy fryzura chłopczycy? Elegancki frak czy swobodny strój sportowy? Długi tren czy odsłonięte łydki? Dawniej moda również podlegała przemianom, nieraz rewolucyjnym. Zapraszamy na warsztaty, podczas których przyjrzymy się ewolucji stroju od drugiej połowy XIX w. do dwudziestolecia międzywojennego.
PO NITCE DO HERBSTA. POZNAJEMY DRZEWO GENEALOGICZNE
Warsztaty dla uczniów klas IV-V szkół podstawowych
Rodzina Scheiblerów-Herbstów była jedną z wielu łódzkich rodzin fabrykanckich. W ogromnym stopniu przyczyniła się do powstania i rozwoju Łodzi jako centrum przemysłu włókienniczego. Co zadecydowało o sukcesie przez nią odniesionym? Jak więzy łączyły Scheiblerów z innymi rodami fabrykanckimi? Postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania, a podczas warsztatu plastycznego stworzymy drzewo genealogiczne.
PO NITCE DO HERBSTA. KSIĘŻY MŁYN - JAK POWSTAWAŁY WIELKIE FORTUNY FABRYKANTÓW
Lekcja muzealna dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych
Dlaczego to właśnie w Łodzi powstał największy w tej części Europy ośrodek przemysłu włókienniczego w 2 poł. XIX wieku? Postaramy się wskazać czynniki, które o tym zadecydowały. Pomoże nam w tym poznanie unikalnego i charakterystycznego dla Łodzi zespołu fabryczno-rezydencjonalnego na Księżym Młynie oraz drzewa genealogicznego zawierającego najważniejsze postaci z rodziny Scheiblerów-Herbstów.
PO NITCE DO HERBSTA. O HISTORII FABRYKANCKIEJ ŁODZI
Lekcja muzealna dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych
Rodzina Scheiblerów-Herbstów była jedną z wielu łódzkich rodzin fabrykanckich. Do grona budowniczych łódzkiego przemysłu włókienniczego dołączyła stosunkowo późno, bo w drugiej połowie lat 50. XIX wieku. Co zadecydowało o sukcesie i stworzeniu przez nich największego w Łodzi imperium bawełnianego? Podczas zajęć postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie śledząc losy członków rodziny i historię rozbudowy zakładów przemysłowych.
BON TON, CZYLI KILKA SŁÓW O DOBRYCH MANIERACH W XIX WIEKU
Lekcja muzealna dla uczniów klasy VIII szkoły podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych
Rodzina Herbstów żyła w Łodzi w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku, kiedy obowiązywały zupełnie inne niż dzisiaj zasady zachowania. Czy jednak faktycznie dobre maniery zmieniły się aż tak bardzo? Podczas prelekcji przyjrzyjmy się obyczajowości, poznamy zasady i normy zachowań drugiej połowy XIX wieku i przedyskutujemy czy wciąż są one potrzebne. Wybierzemy się również do jednego z pałacowych salonów by zainscenizować w nim sceny z życia XIX-wiecznych elit.
SECESYJNE INSPIRACJE
Warsztaty dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych
Przełom XIX i XX wieku był czasem ogromnego poruszenia artystycznego i to we wszystkich dziedzinach: od literatury po rzemiosło. Jednym z najważniejszych nurtów stała się wówczas secesja, która szybko rozpowszechniła się w całej Europie. W trakcie warsztatów poznamy cechy tego stylu przyglądając się przykładom z wnętrz Pałacu Herbsta, dowiemy się także co łączy go z literaturą tego okresu. Na zakończenie wykorzystamy zdobyte wiadomości w praktyce i spróbujemy samodzielnie zaprojektować tekst, wzorując się m.in. na dawnej prasie.
MANIA PORTRETOWANIA
Warsztaty w Galerii Sztuki Dawnej dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych
Obecnie wykonujemy całą masę portretów przy pomocy naszych telefonów, nie jest to jednak nowy pomysł – po prostu dawniej uwiecznienie czyjegoś wizerunku wymagało więcej zachodu. Podczas zajęć obejrzymy wybrane portrety z Galerii Sztuki Dawnej, spróbujemy rozszyfrować kogo przedstawiają i dlaczego w ten, a nie inny sposób. Na koniec wykorzystamy zdobyte informacje… w praktyce.
KSIĘŻY MŁYN - MIASTO W MIEŚCIE
Warsztaty na Księżym Młynie dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych
Podczas zajęć wybierzemy się na spacer po osiedlu Księży Młyn. Poznamy jego historię i najważniejsze obiekty oraz rozwiążemy zadania zawarte w karcie pracy.
UWAGA ZIELEŃ!
Warsztaty w ogrodzie pałacu Herbsta dla uczniów klas I-VI szkół podstawowych
Ogród był prawdziwym oczkiem w głowie Edwarda Herbsta, a zdobiące go rośliny opisywano nawet w gazetach! Choć dziś jest znacznie mniejszy niż sto lat temu, to nadal znajduje się w nim wiele ciekawych kwiatów, drzew i krzewów. W czasie zajęć będziemy mieli okazję przyjrzeć im się z bliska. Na koniec wspólnie wykonamy wielkoformatową pracę plastyczną - pamiątkę z warsztatów.
W celu rezerwacji terminu i ustalenia szczegółów zajęć prosimy o kontakt z Działem Edukacji - mail: edu.herbst@msl.org.pl, tel.: 506 941 803 / 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8:00-16:00).
Koszt: 6 zł (+ bilet wstępu) / os.