Muzeum Pałac Herbsta zostało laureatem XXXIV edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2013. Jury nagrodziło nowatorski system Podszepty, który osobom niewidomym i słabowidzącym umożliwia samodzielne zwiedzanie muzealnych przestrzeni. Projekt renowacji MPH został wyróżniony.
Nagroda Sybilla to najważniejsze wyróżnienie w polskim muzealnictwie, przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Konkurs jest rozstrzygany od ponad 30 lat. W 2013 roku nagrody i wyróżnienia przyznano w jedenastu kategoriach.
Innowacyjny system „Podszepty” funkcjonujący w Muzeum Pałac Herbsta, zdobył główną nagrodę w kategorii „Digitalizacja i nowe technologie”.
„Podszepty” to pierwszy w Polsce system, który osobom z dysfunkcją wzroku umożliwia samodzielne i bezpiecznie zwiedzanie wszystkich muzealnych przestrzeni. System to nie tylko audiodeskrypcja, ale także kilkadziesiąt znaczników rozmieszczonych na terenie całego muzeum: w ogrodzie, Galerii Sztuki Dawnej oraz w Pałacu Herbsta. Znajdują się one we wnętrzach i w pobliżu wybranych obiektów, a także w newralgicznych miejscach komunikacyjnych, takich jak kasa, skrzyżowania ścieżek czy korytarze.
Osoby niewidome na czas zwiedzania otrzymują specjalny nadajnik wraz z audioprzewodnikiem. Usłyszą w nim komunikaty nawigacyjne i specjalnie przygotowaną audiodeskrypcję. To właśnie dzięki niej wszystkie prezentowane w Galerii Sztuki Dawnej dzieła oraz sale pałacowe są dostępne osobom z dysfunkcją wzroku. Dzięki nagraniom można dowiedzieć się, jak wyglądają budynki i ich wnętrza, poznać szczegóły eksponowanych dzieł, a także bezpiecznie poruszać się po ogrodzie.
Za drugi zgłoszony projekt – renowacja Muzeum Pałac Herbsta – jury przyznało wyróżnienie w kategorii „Inwestycje”.
Efekty niemal dwuletniej modernizacji można podziwiać od września 2012 roku. Kosztem blisko 20 mln zł, z których połowa to fundusze Unii Europejskiej, pałacowe salony zyskały wystrój bliższy oryginałowi z czasów, gdy mieszkała tu rodzina Herbstów. Odtworzono wiele detali i elementów wyposażenia, odnowiono eksponowane meble. W efekcie powstała wyjątkowa ekspozycja wnętrz z przełomu XIX i XX wieku.
Częścią inwestycji była kompleksowa modernizacja i przystosowanie do funkcji wystawienniczych dawnej pałacowej powozowni. Obecnie znajduje się tu Galeria Sztuki Dawnej, gdzie prezentowane są obrazy zaliczane do arcydzieł polskiego malarstwa, w tym prace Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Aleksandra Gierymskiego, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego.